Νίκη Θρίλερ για τον Αρχέλαο Κατερίνης στο Αμύνταιο… Φωνάζουν για τη διαιτησία οι γηπεδούχοι!

Σκούρα τα βρήκε ο Αρχέλαος Κατερίνης απέναντι στις Ελπίδες Αμυνταίου, που παρά την απώλεια του πρώτου σκόρερ, Γιώργο Παπαχρήστου, κόντραραν στα ίσα την ομάδα της Κατερίνης, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να δραπέτευσαν από το ΔΑΚ Αμυνταίου με το δίποντο της νίκης και παρέμειναν σε τροχιά πλει-οφ.

Στο τέλος της αναμέτρησης παίκτες και τεχνικό επιτελείο των Ελπίδων εξέφρασαν σε έντονο ύφος το παράπονα τους προς το διαιτητικό δίδυμο των Μπουγιάκα – Παπαδόπουλου, (κυρίως για τον αριθμό των δίλεπτο αποβολών που υπέδειξαν 6 έναντι 2), ενώ χάρις την επέμβαση των ψυχραιμότερων, αποφεύχθηκαν τα χειρότερα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, όμως ο Αρχέλαος κατάφερε να εκμεταλλευτεί το νεκρό διάστημα των γηπεδούχουν προς το τέλος του ημιχρόνου, οικοδομώντας μια διαφορά 4τερμάτων (14-10) με την οποία έκλεισε το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το ίδιο δυναμικά, διευρύνοντας το προβάδισμα τους στο +7 (21-14) στο 40λεπτό και βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη τους.  Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη , με αντεπίθεση διαρκείας ψαλίδισαν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (25-24), χωρίς να κατορθώσουν κάτι παραπάνω.

5λεπτα: 1-1, 2-4, 5-6, 8-9, 8-12, 10-14 (ημχ.) 12-18, 14-21, 16-22, 18-23, 21-25, 24-25

ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ (Π. Δημητρίου – Α. Παπαβασιλείου): Ελευθεριάδης 4, Αναστασιάδης 3, Τατσίδης (τ/φ), Τόιτος, Παπαχρήστου, Τουρούτογλου, Πετρίδης, Τζοβάρας, Παπαδόπουλος 1, Κάντσης 9, Θεοχαρίδης (τ/φ), Κοτσερίδης, Γιαννιτσόπουλος 3, Γιώσκος 1, Παναγιωτίδης 3.

ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ: Ραφτόπουλος, Μάνης, Καρυπίδης, Ραντέλοβιτς 7, Χαραλαμπίδης 1, Σκούφας 8, Καϊμακάμης 4, Ξώνης, Ξεφτέρης, Θυμιόπουλος, Εγγλέζος 2, Παπανάκος 1, Σάιδες 2.

Δίλεπτες Αποβολές: 6 – 2, Πέναλτι: 3/6 – 3/4