Πρωταθλητές κεντροδυτικής Μακεδονίας η Αλεξάνδρα Πατρίκη και ο Γιώργος Αναστασίου

Την Κυριακή 19 Μαΐου ολοκληρώθηκαν οι 3ήμεροι αγώνες του 20ου Ατομικού Πρωταθλήματος Σκάκι Κεντροδυτικής Μακεδονίας 2019 με τη συμμετοχή 47 σκακιστών και σκακιστριών από όλες τις πόλεις τις κεντροδυτικής Μακεδονίας. Το σύστημα των αγώνων ήταν ελβετικό 5 γύρων και οι συμμετέχοντες χωρίστηκαν σε 4 τουρνουά (ανοιχτό ανδρών-γυναικών, εφήβων- παίδων, παμπαίδων, νεανίδων- κορασίδων).

Η Λέσχη Πολιτισμού Φλώρινας εκπροσωπήθηκε από 6 αθλητές της, οι οποίοι πραγματοποιώντας εξαιρετικές εμφανίσεις κατάφεραν να διακριθούν (2 χρυσά και 3 ασημένια μετάλλια). Συγκεκριμένα, την πρώτη θέση στην κατηγορία τους και το χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν οι: Αλεξάνδρα Πατρίκη (Γυναίκες) και Γιώργος Αναστασίου (Αγόρια κάτω των 8 ετών). Δεύτερες θέσεις και ασημένιο μετάλλιο κατέκτησαν οι : Καραμητάνης Λάζαρος (Αγόρια κάτω των 14 ετών), Ορφανουδάκη Ευαγγελία (Κορίτσια κάτω των 10 ετών) και Κόλτσης Κωνσταντίνος (Αγόρια κάτω των 8 ετών), ενώ η Μούλα Σοφία κατετάγη στην 4η θέση της κατηγορίας της (Κορίτσια κάτω των 10 ετών) πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση.

Η Λέσχη Πολιτισμού συγχαίρει όλους τους αθλητές της και εύχεται ακόμα περισσότερες επιτυχίες.