Χάντμπολ: Ούτε τώρα οι Ελπίδες Αμυνταίου…Τιμήθηκε η μνήμη του Γρηγόρη Καναργελίδη

Οι ελπίδες Αμυνταίου έφτασαν πιο κοντά παρά ποτέ στην πρώτη νίκη τους στο πρωτάθλημα της Α2, στη Σαββατιάτικη (1/2) εντός έδρας αναμέτρηση, με τους Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης, όμως η έλλειψη συγκέντρωσης στα κρίσιμα σημεία, έφεραν ακόμα μια ήττα.

Οι δύο ομάδες, συμβάδιζαν στο σκόρ στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται στο τελευταίο 10λεπτο τις αμυντικές αδυναμίες των παικτών των Ελπίδων, κλείνοντας το ημίχρονό, με προβάδισμα δύο τερμάτων 13-15.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανατρέψουν την σε βάρος τους κατάσταση, όμως οι παίκτες της Αλεξανδρούπολης έβρισκαν λύσεις στην επίθεση και διατήρησαν το ισχνό προβάδισμα ως το τέλος (29-31).

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης οι αρχηγοί των δύο ομάδων, κατέθεσαν ανθοδέσμες στη φανέλα του αδικοχαμένου αθλητή του Αμύντα Αμυνταίου, Γρηγόρη Καναργελίδη, ο οποίος άφησε την τελευταία του πνοή στις 22 Ιανουαρίου 1995, στην αναμέτρηση με τον Ζαφειράκη Νάουσας και τήρησαν ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του.

5λεπτα: 1-3, 6-5, 7-8, 10-10, 12-13, 13-15 (ημίχρονο), 17-17, 19-21,21-23, 22-25, 27-28,29-31

Ελπίδες Αμυνταίου (Π. Δημητρίου – Α. Παπαβασιλείου): Θεοχαρίδης (τ/φ), Ελευθεριάδης 8, Αναστασιάδης 5, Τατσίδης (τ/φ), Παπαχρήστου 11, Τόιτος, Παπαδόπουλος, Τζοβάρας, Γιαννιτσόπουλος 2, Τουροτόγλου, Γιώσκος, Χατζημηνάς, Παπαϊωάννου, Πετρίδης, Καντσής 1, Παναγιωτίδης 2

Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης (Η. Παπαχρήστου): Καραβασίλης, Νικολαϊδης, Ξηρόπουλος, Ανδρεαδάκης 6, Γκάρας 3, Λαιλισίδης 2, Μαμουρής 6, Μπασδάνης, Ναβροζίδης 8, Οικονόμου, Χαραλαμπάκης, Χαραλαμπίδης 6, Γληνιάς

Δίλεπτα: 4-4,   Πέναλτι: 3/6 – 2/3.