Χάντμπολ: Πρώτη ήττα για τον Αμύντα από τον πρωτοπόρο του Πρωταθλήματος Κένταυρο Άγριάς

Την πρώτη του ήττα στο Πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών γνώρισε ο Αμύντας Αμυνταίου στον Βόλο από τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Κένταυρο Αγριάς Βόλου με σκορ 30-21, την Κυριακή 26 Νοεμβρίου 2023.

Το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται πλασματικό, καθώς οι παίκτες του Δ. Πασιαλή ήταν ανταγωνιστικοί στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού (13-14 ημίχρονο), με εξαίρεση το τελευταίο δεκάλεπτο, όπου υστέρησαν κυρίως στον ανασταλτικό τομέα και δέχτηκαν επι μέρους σκορ (7-4).

Στα αξιοσημείωτα, η παροιμιώδης αστοχία του Αμύντα Αμυνταίου από το σημείο του πέναλτι (2/7 εύστοχα σουτ), αλλά και η εξαιρετική απόδοση του τερματοφύλακα του Κένταυρου Αγριάς (αποτελεσματικότητα 55%), παράγοντες που συνέβαλαν επίσης στη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος.

Ο Γ. Παπαχρήστου ξεχώρισε από τον πλευράς Αμύντα με 7γκ. ενώ για τους νικητές οι Λαζάρου (9γκ.) και Χιώτης (8γκ.) πέτυχαν συνολικά τα 17 από τα 30 τέρματα της ομάδας τους.

Διαιτητές: Βελάνη – Καποτάς.

10λεπτα: 5-6, 8-9, 14-13ημχ, 18-15, 23-17, 30-21.

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΓΡΙΑΣ ΒΟΛΟΥ (Δ. Κρατήρας – Ν. Αναστασίου): Γκαμώτσος, Καλαποδάς , Λαζάρου 9, Χαλκιάς, Ελευθεριάδης 2, Αντωνιάδης 2, Χιώτης 8, Αθ.Μηλιόρδος , Καρανάσιος 3,Ζαμάνης, Μακρής 2, Μιχαλόπουλος 3, Πάσχος 1.

Δίλεπτες Αποβολές: 6    Πέναλτι: 1/1

ΑΜΥΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ: (Δ. Πασσιαλής – Χ. Φυραρίδης): Ρομπής, Γ. Παπαχρήστου Γ. 7, Πετρίδης 2, Τζοβάρας 3, Παπαδόπουλος 3, Παναγιωτίδης 1, Μπόνας (τφ), Μηλόπουλος 2, Γιαννιτσόπουλος, Δ. Παπαδόπουλος 3, Κοτανίδης, Πετρίδης, Κόλλιας, Ασιανός (τφ).

Δίλεπτες Αποβολές: 6    Πέναλτι: 2/7