Ο.ΞΙ.Φ.: 13ος ο Βασίλης Τσώκας στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο του Νόβι Σάντ ανάμεσα σε 192 συμμετέχοντες!

Την καλύτερη εμφάνιση από την Ελληνική Αποστολή (18 αθλητές – 15 αθλήτριες) στο Νόβι Σάντ, έκανε ο Βασίλης Τσώκας! Σε σύνολο 192 συμμετεχόντων από 25 χώρες ο Βασίλης κατέκτησε την 13η θέση και «ανέβηκε» στην 38η θέση στο Ευρωπαϊκό Ranking.

Με 4 νίκες – 2 ήττες στον προκριματικό όμιλο, ο Τσώκας «πήρε» το Νο22 στο Ranking και στη συνέχεια πέρασε BYE στους 128, κέρδισε 15-10 τον Άγγλο Jones για την 64αδα, τον Σλοβένο Povinkar 15-8 για τους 32 και τον Βέλγο De Winter 15-11 για τους TOP 16. Εκεί αντιμετώπισε και έχασε από τον Ούγγρο Petrovski 8-15 και κατέκτησε την 13η θέση, την καλύτερη έως τώρα στην καριέρα του.

Πολύ καλή εμφάνιση και από την Νικολέτα Στεργιούλα στην 42η θέση (131 συμμετοχές).

Η Νεφέλη Ρασπόπτση, αν και ξεκίνησε με 4 νίκες – 2 ήττες στον προκριματικό όμιλο, έχασε στο 1ο νοκ άουτ από την Ρουμάνα Predoi και αποκλείστηκε από τη συνέχεια.

Ο Αλέξανδρος Βέλιος ήταν 73ος και ο Αδάμ Ζαραβέλης 96ος.

Στα Κορίτσια η Παυλίνα Ταντσοπούλου ήταν 94η και η Τζωρτζίνα Καραστεργίου 126η.

Ολοκληρώθηκε έτσι η πολύμηνη και εντατική αξιολόγηση των ξιφομάχων μας και μετά από 4 αγώνες εσωτερικού και 2 εξωτερικού ο Βασίλης και η Νεφέλη «σφράγισαν» τα εισιτήρια για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U17 – U20 στη Νάπολη – Ιταλία στο τέλος Φεβρουαρίου.

Μετά από εντατικές επαφές των στελεχών του ΟΞΙΦ στο Νόβι – Σάντ, διαπιστώθηκε μεγάλο ενδιαφέρον για συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο U14 στη Φλώρινα 15-17 Μαρτίου 2024. Φαίνεται ότι θα πετύχουμε νέο ρεκόρ συμμετοχών με περισσότερες από 12 χώρες να ταξιδεύουν στον τόπο μας.

Τέλος, η δράση συνεχίζεται στην Αθήνα με το 3ο Κύπελλο Ανδρών – Γυναικών και πολύ σημαντικό κριτήριο για το Προολυμπιακή πρόκριση. Νικόλας και Αστέριος Τσώκας προηγούνται στη βαθμολογία στη 1η και 2η θέση αντίστοιχα.