Χάντμπολ: Πέρασε από την Κέρκυρα ο Αμύντας Αμυνταίου

Την 6η νίκη της σε 8 αναμετρήσεις πανηγύρισε η ανδρική ομάδα του Αμύντα Αμυνταίου στο Πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής, καθώς επικράτησε στην Κέρκυρα του τοπικού Κερκυραϊκού με σκόρ 26 -24, την Κυριακή 28 Ιανουαρίου 2024.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκόρ  στη μεγαλύτερη διάρκεια του Α΄ ημιχρόνου, ωστόσο ο Αμύντας παρά τα πολλά λάθη και την απώλεια του Δημήτρη Κόλλια από το ξεκίνημα του αγώνα λόγω τραυματισμού (θλάση), κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με βραχεία κεφαλή στο σκόρ (12-11).

Οι παίκτες του Αμύντα μπήκαν πιο δυνατά στην επανάληψη, με πλουραλισμό στο σκοράρισμα,  πήραν προβάδισμα 4 τερμάτων σε διάστημα 5 λεπτών (12-16).  Παρά την πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι, ο Αμύντας είχε λύσεις επιθετικά και έφτασε στην τελική επικράτηση.

Πρώτες σκόρερ για τους νικητές ο νεοαποκτηθείς Ξεκουκουλωτάκης με 6 γκ. ενώ για τους γηπεδούχους ο Μπίζκα σημείωσε 8γκ.

Επόμενο παιχνίδι για τον Αμύντα το Σάββατο 10 Φεβρουαρίου στο Κιλκίς, απέναντι στους Πόντιους.

Διαιτητές: Λάσκαρης – Αγγελίδης.

10λεπτα: 3-3, 8-8, 11-12 (ημχ), 16-18, 19-23, 24-26.

Κερκυραικός Γ.Σ. (Ν. Πέρρος – Α. Κούρκουλος): Αλαμάνος 4, Ουζούνογλου, Νικομάνης, Κούρκουλος 6, Παραμυθιώτης, Περούλης, Σκορδίλης, Μωραϊτης 2, Αλεξίου, Κοντογουλίδης 4, Μπίζγκα 8, Πούτρο, Αύθινος, Κατεχης.

Δίλεπτες Αποβολές: 1             Πέναλτι: 3/5

Αμύντας Αμυνταίου (Δ. Πασιαλής – Χρ. Φυραρίδης): Ασιανός (τφ), Μυλόπουλος 5, Ρομπής 1, Μπιλιούσης 4, Ξεκουκουλωτάκης 6, Παπαχρήστου Αλ., Τοπτσίδης, Μπόνας (τφ),  Κόλλιας Δημ. 1, Κόλλιας Ζαφ. 1, Παπαδόπουλος Δ., Πετρίδης 3, Κωνσταντινίδης, Παπαχρήστου Γιωργ. 5

Δίλεπτες Αποβολές: 3             Πέναλτι: 1/1