Χαντμπολ: Ήττα στις λεπτομέρειες για τον Αμύντα…ακόμα ένας σοβαρός τραυματισμός!

Την ήττα στις λεπτομέρειες γνώρισε η ομάδα του Αμύντα Αμυνταίου την Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2023, στη Θεσσαλονίκη από το Πανόραμα, με σκορ 27-25, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β΄ Εθνικής Ανδρών.

Η ατυχία του Αμύντα δεν περιορίστηκε μόνο στο τελικό αποτέλεσμα, καθώς λίγο νωρίτερα δέχτηκε ακόμα ένα πλήγμα με τον τραυματισμό του Σπύρου Πετρίδη (3 γκ.), ο οποίος υπέστη ρήξη συνδέσμων στον ώμο και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο στο 50λεπτό της αναμέτρησης και ενώ το σκορ ήταν 22-23 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Η ομάδα του Αμύντα με εξαίρεση το ξεκίνημα της αναμέτρησης όπου βρέθηκε 2 φορές πίσω στο σκόρ με 4 τέρματα 7-3 και 12-8, ήταν ιδιαιτέρως ανταγωνιστική και κατάφερε μετά το 20λεπτό να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της, ωστόσο η έλλειψη λύσεων από τον πάγκο λόγω των πολλών απουσιών (7 στο σύνολο), ο τραυματισμός του Σπύρου Πετρίδη και η δίλεπτη αποβολή που δέχτηκε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, ήταν οι λόγοι που συνετέλεσαν στην ήττα.

Συγκλονιστική η παρουσία 30 και πλέον φιλάθλων του Αμύντα, που βρέθηκαν στο κλειστό της Μίκρας για να συμπαρασταθούν στην αγαπημένη τους ομάδα.

Πρώτος σκόρερ του Αμύντα ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι ο Γιώργος Παπαχρήστου με 7 γκ., ενώ ο Συντριβάνης αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ του Πανοράματος και του αγώνα με 8γκ.

Διαιτητές: Βιολιτζής – Παπούλιας

10λεπτα: 6-3, 12-9, 13-13 (ημχ), 18-16, 22-23, 27-25.

ΑΕΠ Πανόραμα (Α. Πανιόπουλος): Συντριβάνης 8, Γεωργίου 1, Παπαδόπουλος 4, Ντέπος, Παπατέρπου, Τσακωνιάτης 2, Βαρβιτσιώτης, Βλαχόπουλος 3, Γκιαούρης, Μεγγίδης , Κιακος 1, Ξυνιάς, Μαυρίδης 3, Σάκκος 1, Παντελίδης 4, Ευστρατίου.

Δίλεπτες αποβολές:3     Πέναλτι:1/2

Αμύντας Αμυνταίου (Δ. Πασιαλής – Χ. Φυραρίδης): Παπαχρήστου Αλ., Παπαχρήστου Γ. 7, Πετρίδης Σπ. 3, Τζοβάρας 1, Παπαδόπουλος Δημ. 1, Μηλόπουλος 5, Γιαννιτσόπουλος 3, Ασιανός (τφ), Πετρίδης Δημ. 1, Κόλλιας Ζαφ., Παπαδόπουλος Διαμ. 4.

Δίλεπτες αποβολές:5     Πέναλτι:4/5