Χαντμπολ: «Κακή» ήττα για τον Αμύντα στο Κιλκίς

Ο Αμύντας Αμυνταίου γνώρισε την ήττα με σκόρ 27-24 στο Κιλκίς από την τοπική ομάδα των Ποντίων σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 10 Φεβρουαρίου 2024 στο πλαίσιο της 10ης και τελευταίας αγωνιστικής του Α΄ γύρου του Πρωταθλήματος της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Οι παίκτες του Αμύντα προηγήθηκαν με σκορ 5-0 στα πρώτα 10λεπτά της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι αναπροσάρμοσαν την αμυντική τους διάταξη (από 6-0 σε 5-1), κέρδισαν μπάλες και προηγήθηκαν με σκορ 12-10 στο 25λεπτό της αναμέτρησης. Ο Αμύντας εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική του υπεροχή στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους και με επιμέρους σκορ 3-1, έφερε το παιχνίδι στα ίσα 13-13, αποτέλεσμα με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Στις αρχές της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο σκόρ με 5 τέρματα (19-14) και είδαν τον προπονητή τους Δημήτρη Πασιαλή να αποβάλλεται από το παιχνίδι με απευθείας κόκκινη κάρτα (48λεπτό) μετά από λεκτικό διαπληκτισμό με τους διαιτητές της συνάντησης, για λανθασμένη υπόδειξη. Ωστόσο οι παίκτες του Αμύντα δεν πτοήθηκαν, με ατομικές κυρίως ενέργειες κατάφεραν να φέρουν τη διαφορά στη ελάχιστη τιμή της (24-23) στο 55λεπτό. Στο τελευταίο 5λεπτο οι Αμυνταιώτες ξέμειναν από λύσεις στην επίθεση, με τους Πόντιους του Κιλκίς να σημειώσουν επι μέρους σκόρ 3-1 και να διαμορφώνουν το τελικό 27-24.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχος ο Θεόδωρος Φυτανίδης με 9 τέρματα, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Γιώργος Παπαχρήστου είχε 8 τέρματα στο ενεργητικό του.

Διαιτητές: Νικολας – Μαυρίδου

10λεπτα: 0-5, 8-8, 13-13 ημχ., 19-14, 23-22, 27-24.

Πόντιοι Κιλκίς: Μαυρόπουλος Χρ. 4, Κωστόπουλος Γιωρ., Μαυρόπουλος Ανεστ., Κωστόπουλος Δημ. 5, Σαλαβασίδης 1, Βαλής Κων., Φυτανίδης 9, Χοτζούλης 1, Καλαϊτζης 3, Ευαγγελόπουλος, Βαλής Στ., Τζιβιντζέλης 4, Δενδράκης, Κουσίδης, Κετικίδης, Φάρρας.

Δίλεπτες Αποβολές: 5             Πέναλτι: 2/5

Αμύντας Αμυνταίου (Δ. Πασιαλής – Χρ. Φυραρίδης): Ασιανός (τφ), Μυλόπουλος 2, Ρομπής 1, Ξεκουκουλωτάκης 6, Παπαχρήστου Αλ., Μπόνας (τφ), Κόλλιας Ζαφ. , Παπαδόπουλος Δημ., Πετρίδης Δημ., Κωνσταντινίδης, Παπαχρήστου Γιωργ. 8 Γιαννόπουλος 4,  Παπαδόπουλος Διαμ., Κοτανίδης, Τζοβάρας 3, Γιαννιτσόπουλος.

Δίλεπτες Αποβολές: 5             Πέναλτι: 5/7