2 Μετάλλια στο Ευρωπαϊκό κύπελλο της Φλώρινας και 2 μετάλλια στο Πανελλήνιο κύπελλο της Κέρκυρας για την Γ.Ε.Φλώρινας

Δεν σταματάνε οι αθλητές μας να μας κάνουν περήφανους, σε όποια γωνιά της Ελλάδας, αλλά και ολοκλήρου του κόσμου και να αγωνιστούν, με το ήθος τους και την αγωνιστικότητα τους.

Στην Φλώρινα, οι μικροί μας αθλητές του ξίφους μονομαχίας συμμετείχαν στο ευρωπαϊκό κύπελλο u12 και u14 και πραγματικά ξεχώρισαν.

Η Εμμανουέλα Μορφιαδάκη μετά από εξαιρετική εμφάνιση και ξεπερνώντας τον εαυτό της έφτασε μέχρι τον τελικό κατακτώντας τελικά το αργυρό μετάλλιο. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και η Αργυρώ Κοϊμτζίδου, μπαίνοντας στα μετάλλια και φτάνοντας τελικά μέχρι το χάλκινο μετάλλιο  ενώ στην ίδια κατηγορία η Αφροδίτη Λαζαρίδου κατέκτησε την 14η θέση. Στα αγόρια u12 ο Άρης Κοϊτζίδης έφτασε μια ανάσα πριν την 8αδα και κατέκτησε τελικά την 10η θέση. Στην κατηγορία u14 ο Γιάννης Γυμνόπουλος ήρθε 20ος και ο Άρης Κοϊμτζίδης 32ος! Στην Κέρκυρα, το ξίφος ασκήσεως συμμετείχε στο Πανελλήνιο κύπελλο νέων/γυναικών που διοργάνωσε ο ΚΑΣ Δαμοκλής.

Η Καλλιρρόη Ναΐδη συνέχισε την εξαιρετική της φετινή πορεία, κρεμώντας αυτή τη φορά το αργυρό μετάλλιο  στο στήθος, ενώ η «συνήθης ύποπτη» Ηλιάννα Μπουζίκα έβαλε άλλο ένα μετάλλιο στην συλλογή της, αυτή τη φορά το χάλκινο!

Εξαιρετικές παρουσίες είχαμε και από τους υπόλοιπους αθλητές μας: Αντιγόνη Δούμτση 11η Θοδώρα Κετσετζή 22η Κατερίνα Προβατά 23η Ειρήνη Σοβισλή 36η Νικολέτα Χατζηλία 39η Άγγελος Δούμτσης 12ος Χρήστος Γιάγκος 16ος Δημήτρης Χατζηιωάννου 27ος Νικόλας Τριβιζάς 31ος Διονύσης Αλεξόπουλος 34ος.

Στην Ουάσιγκτον, ο δικός μας Γιάννης Τσιμικλής συμμετείχε στο τελευταίο Grand Prix πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες και όχι μόνο ήταν ανταγωνιστικός, αλλά έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση. Στον πρώτο γύρο έκανε 3 νίκες και 3 ήττες ενώ στο νοκ αουτ εμφανίστηκε πολύ ανταγωνιστικός και έχασε στις λεπτομέρειες την πρόκριση του στην επόμενη φάση!

Σας ευχαριστούμε όλους, για την στήριξη και το ενδιαφέρον που μας δείχνετε. Συνεχίζουμε…