Σάρισες: Οχτώ συμμετοχές – πέντε προκρίσεις στο περιφερειακό πρωτάθλημα αντρών – γυναικών

Πραγματοποιήθηκαν την Κυριακή 17/12/2023 στη Σίνδο οι Περιφερειακοί Αγώνες του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Αντρών-Γυναικών. Πήραν μέρος συνολικά 79 αθλητές/τριες από 19 σωματεία της Β. Ελλάδας. Αυτή ήταν η τελευταία διοργάνωση της Ε.Φ.Ο.Επ.Α. για το 2023.

Οι Σάρισες συμμετείχαν με τέσσερις αθλητές (Φώτης Αρβανίτης, Κων/νος Σωτηρίου, Σωτήρης Μούσιας, Ζαχαρίας Ελσάμι) και τέσσερις αθλήτριες (Δέσποινα Άμπα, Αλεξία Μάλο, Χρυσοστομίδου Ειρήνη, Χρυσοστομίδου Νεστορία).

Από τα αγόρια ο Φώτης Αρβανίτης και ο Κων/νος Σωτηρίου μπήκαν στην τελική 13άδα και πήραν την πρόκριση για τους τελικούς. Από τα κορίτσια προκρίθηκαν η Δέσποινα Άμπα, η Ειρήνη Χρυσοστομίδου και η Νεστορία Χρυσοστομίδου καθώς τερμάτισαν στην πρώτη 12άδα της πρόκρισης.

Εκτός από τους παραπάνω πέντε την πρόκριση παίρνει και η Χρυσή Φωτιάδου, που λόγω της υψηλής θέσης της στον πίνακα κατάταξης προκρίνεται άνευ αγώνων.

Οι τελικοί αγώνες θα γίνουν τον Μάρτιο στην Σαλαμίνα.

Πολλά συγχαρητήρια στους/στις  προκριθέντες και σε όλα τα παιδιά που αγωνίστηκαν.