ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Ο Αμύντας έκανε το χρέος του, κέρδισε 25-19 τον Α.Ο. Ιωαννίνων

Οι παίκτες του Αμύντα Αμυνταίου μπορεί να μην έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης αλλά νίκησαν εύκολα με 25-19 τον Α.Ο. Ιωαννίνων, το Σάββατο 16 Δεκεμβρίου 2023 στο ΔΑΚ Αμυνταίου, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις επίσημες αγωνιστικές τους υποχρεώσεις για το 2023.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν νωθρά στον αγώνα, γεγονός που δεν άφησαν ανεκμετάλλευτο οι Γιαννιώτες που προηγήθηκαν με σκορ 4-5 στο 5λεπτό, η συνέχεια όμως ανήκε στους παίκτες του Αμύντα οι οποίοι παρά τις διακυμάνσεις στην απόδοση τους, πήραν τα ηνία του αγώνα, προηγήθηκαν με σκορ 8-7 στο 15λεπτό και έκλεισαν το ημίχρονο στο +4 (14-10).

Το ξεκίνημα του Αμύντα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ανάλογο με αυτό του πρώτου μέρους, χωρίς ωστόσο αυτό να κοστίσει στην ομάδα, καθώς ο γκολκίπερ Ασιανός σταμάτησε τις προσπάθειες των φιλοξενουμένων να επιστρέψουν στον αγώνα. Στο τελευταίο 10λεπτό οι παίκτες του Αμύντα βελτίωσαν αισθητά την επιθετική τους λειτουργία και διεύρυναν το προβάδισμα στο +6, διαμορφώνοντας το τελικό 25-19.

Διαιτητές: Μαυρίδης – Τομίδης

10λεπτα: 4-5, 10-7, 14-10 (ημχ), 15-12, 18-15, 25-19.

Αμύντας Αμυνταίου (Δημ. Πασιαλής – Χρ. Φυραρίδης): Παπαχρήστου Αλ. 1, Παπαχρήστου Γ. 7, Τζοβάρας 2, Παπαδόπουλος Δημ., Μυλόπουλος 4, Γιαννιτσόπουλος, Ασιανός (τφ), Πετρίδης Δημ. 2, Κόλλιας Ζαφ., Παπαδόπουλος Διαμ. 5, Κόλλιας Δημ. 3, Ρόμπης 1, Μπόνας (τφ).

Δίλεπτες Αποβολές:3         Πέναλτι:2/6

Α.Ο. Ιωαννίνων (Β. Σιαράβας): Σπύρου 4, Γεωργίου 7, Χαβέλας, Τσολίγκας. Γκρουίρης 3, Ζώης 1, Κάππης, Αρλέτος, Χοίνας, Κέγκος 2, Βέλλιος 2.

Δίλεπτες Αποβολές:4         Πέναλτι:2/5